Hugent

Yetenek Haritalandırma (Talent Mapping) Nedir ve Neden bu kadar önemli?

Gamze Ergüney

Sosyal medya hesaplarımızdan yayınladığımız “Yetenek Haritalandırma” ile ilgili fikriniz var mı? Anketimizin sonuçları ile ilgili; katılımcıların %39’u fikri olduğunu belirtirken, %61’i herhangi bir fikri olmadığını ifade etti. 

Peki, Yetenek Haritalandırma (Talent Mapping) Nedir ve Neden bu kadar önemli?

Yetenek Haritalandırma (Talent Mapping), kıdemli ve alanında uzman danışmanlar tarafından organizasyon yapınızın analiz edilip rakip veya benzer iş modeline sahip firmalarla karşılaştırılması ve mevcut insan kaynağı yapınız ve potansiyel ihtiyaçlarınız için yedekleme planları oluşturarak gelişen durumlara daha hızlı uyum sağlamanıza yardımcı olan bir yöntemdir.

İşe Alım ve İK Profesyonellerinin son yıllarda şirket stratejilerinin belirlenmesinde ve özellikle Orta ve Üst düzey Seçme & Yerleştirme süreçlerinde Yetenek Haritalandırma ile yapılan uygulamaların çok tercih edilen bir yöntem haline geldiğini görmekteyiz. Standart uygulanan İşe alım süreçlerinin yanı sıra benzer organizasyonların yapısını, raporlama hatlarını, görev ve ücretlendirme analizlerini, departman ve fonksiyon bazında rakip analizlerini yaparak kendilerine en uygun yeteneğin bulunmasına ve organizasyon şemalarının oluşturulmasına katkı sağlayan ve yoğun talep gören bir yöntem olmuştur.

Hugent İşe Alım ekibi olarak, geleneksel işe alım yöntemlerinin geri planda kaldığı günümüz koşullarında, kurumların işe alım stratejilerini yetenek haritalandırma hizmeti ile destekleyerek onlara rekabet üstünlüğü sağlamalarında yardımcı oluyoruz.

Yerli ve uluslararası alanda faaliyet gösteren ve özellikle büyük ve kompleks organizasyonlara sahip şirketlerin mevcut organizasyonlarını yeniden ve/veya sıfırdan yapılandırmasına destek verdiğimiz gibi şirketlerin spesifik pozisyonları için sektör ve rakip analizlerini çıkararak en doğru yeteneğin bulunmasına KVKK kapsamında ve etik değerler çerçevesinde aracılık ediyoruz.

Son dönemde bu hizmetin yoğun talep görmesinin en büyük avantajlarından birinin; şirketlerin hedeflediği uzun vadeye yayılan sürdürülebilir kadro oluşumlarını en doğru ve en etkin şekilde optimum bütçe ile karşılıyor olmasıdır. Diğer bir avantajının ise şirketlerin karşılaşacağı zorluklarla baş edebilmesi ve stratejilerini hayata geçirerek hedeflerine ulaşabilmesi için, ihtiyaç duyduğu yetenekler ile sahip olduğu mevcut yetenekleri arasındaki boşluğu sistematik olarak doldurabilmesidir.

Yetenek Haritalandırma (Talent Mapping) uygulamaları, rekabetin arttığı günümüz koşullarında kurumunuz için yetenekli iş gücününün tespitine ve organizasyonun en etkin şekilde yapılandırılmasına yol gösteren güvenilir bir yöntem olacaktır.